Co się działo w ramach kampanii społecznej „NO PROMIL NO PROBLEM” w 2018 roku?
Przybyli pod opieką swoich wychowawców. Wydarzenie stanowiło dla uczestników pewnego rodzaju niespodziankę. Po krótkim powitaniu i przedstawieniu celu spotkania młodzież przystąpiła do konkretnych zadań.
Warsztaty prowadzone były przez członków Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców.
Pierwsza część zajęć służyła integracji grupy oraz przekazaniu misji kampanii „NO PROMIL NO PROBLEM”. W pełnej uśmiechu atmosferze trenowano umiejętności społeczne przydatne w realizacji projektu na terenie szkoły czy gminy. Uczniowie pracowicie spędzili czas, ucząc się podstaw autoprezentacji. Trenerki wprowadziły uczestników w tajniki zasad debatowania w stylu oksfordzkim oraz przygotowały wraz z młodzieżą scenariusz debaty. Postawiono tezę debaty: „Napoje alkoholowe nie powinny być reklamowane w telewizji”. Celem stających do debaty zespołów było takie ułożenie i sformułowanie argumentów, aby przekonać publiczność do własnej racji. Pokonując stres związany z publicznymi wystąpieniami w pięknym stylu starli się zwolennicy i przeciwnicy postawionej tezy.
Udział w debacie daje młodzieży ogromne możliwości rozwoju, uczy pewności siebie, pokazuje, że na rzeczywistość można patrzeć z różnych punktów widzenia, a nasze zdanie nie zawsze musi być tym najbardziej słusznym. Debaty uczą formułowania myśli i wypowiedzi, pogłębiają refleksję, skłaniają do poszukiwania logicznych argumentów i szybkiego przetwarzania zdobytych informacji. Debaty uczą sztuki i kultury komunikacji. Formę debaty oksfordzkiej wykorzystuje się dla celów kampanii „NO PROMIL NO PROBLEM” ponieważ modeluje ona postawę asertywnego zachowania się co chroni przed manipulacją ze strony otoczenia. To bardzo pożądane z punktu widzenia profilaktyki zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży.
- Obserwując przebieg warsztatów i debatę, którą przygotowała i przeprowadziła młodzież pod okiem trenera przekonałam się, że mamy w naszej gminie uczniów, którzy potrafią pięknie formułować wypowiedzi, chętnie mówią o swoich przekonaniach, logicznie i głęboko argumentując. Potrafią też uszanować przekonania osób myślących inaczej - podsumowuje Anna Petrycka koordynator kampanii społecznej „NO PROMIL NO PROBLEM” w gminie Mszana Dolna. Myślę, że udział w warsztatach przyczyni się do wychowania ludzi krytycznie myślących i odpowiedzialnych za siebie i bliskich oraz że uczestnicy warsztatów będą społecznie wrażliwymi osobami dodaje.
Anna Petrycka