Rodzina wobec uzależnienia dziecka od dopalaczy/narkotyków
Do udziału w szkoleniu zaproszono przedstawicieli służb współdziałających w celu rozwiązywania problemów uzależnień, przeciwdziałaniu zjawisku przemocy domowej i wspierających rodzinę oraz dzieci i młodzież w procesie wychowania. W spotkaniu wzięli udział dyrektorzy gminnych szkół i pedagodzy szkolni, przedstawiciele wychowawców, członkowie Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, przedstawiciele kuratorów sądowych, asystenci rodzin, pracownicy socjalni i pielęgniarki środowiskowe. W szkoleniu wzięło udział 30 osób. Tematem szkolenia były problemy rodziny wobec uzależnienia dziecka od dopalaczy/narkotyków.
Szkolenie poprowadziła Pani Katarzyna Kudyba – absolwentka pedagogiki resocjalizacyjnej na Uniwersytecie Jagiellońskim, pedagog z doświadczeniem zawodowym jako trener w obszarze profilaktyki uzależnień i przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w tym procedury „Niebieska Karta”. W swojej praktyce zawodowej przeprowadziła kilka tysięcy godzin warsztatów, szkoleń, konsultacji skierowanych zarówno do osób dorosłych jak i dzieci i młodzieży.
Warsztat miał na celu podnieść wiedzę uczestników na temat sposobów funkcjonowania rynku narkotyków /dopalaczy w Polsce. Miał też zaprezentować wykorzystywane narzędzia marketingowe w „branży dopalaczowej” mające wpływ na zachęcenie młodych osób do przyjmowania środków psychoaktywnych. Osoba prowadząca wskazała symptomy zachowania, na które należy zwrócić uwagę jeśli mamy podejrzenie, że młody człowiek przyjmuje środki psychoaktywne. Zajęcia wzbogaciły wiedzę oraz rozwinęły praktyczne umiejętności potrzebne w sytuacji kryzysowej, jaką jest sięganie po środki psychoaktywne przez dzieci i młodzież.
Główne zagadnienia poruszane w trakcie szkolenia:
- Diagnoza przyczyn przyjmowania środków psychoaktywnych przez coraz młodsze osoby.
- Prawda i mity o dopalaczach/ narkotykach.
- Specyfika branży dopalaczy – wykorzystanie w sprzedaży nowoczesnych technik marketingowych.
- Prezentacja legalnie dostępnych na rynku urządzeń i gadżetów do zażywania narkotyków.
- „Słowniczek narkotykowy”
- Przedstawienie popularnych wśród osób młodych substancji psychoaktywnych, opis ich działania, mechanizm uzależniania się.
- Psychofizyczne symptomy zażycia dopalaczy.
- Zasady prowadzenia rozmowy z osobą eksperymentującą ze środkami odurzającymi.
- Objawy psychiatryczne, neurologiczne i somatyczne, jako skutki przyjmowania przez osoby młode dopalaczy.
- Rola rodziców w budowaniu świadomości dziecka w stosunku do używek.
- Praca wychowawcza w obszarze motywacji.
- Testy do badań analityczno – toksykologicznych.
- Organizacje i placówki diagnostyczno - lecznicze pomocne w zwalczaniu narkomanii.
W trakcie szkolenia przewidziano czas na dyskusję, zadawanie pytań oraz przerwę kawową.
Uczestnicy szkolenia otrzymali potwierdzenie udziału w szkoleniu sygnowane przez realizatora oraz Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mszanie Dolnej.
Szkolenie było zorganizowane w ramach Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2018.
Anna Petrycka
Inspektor w Gminie Mszana Dolna ds.
Rozwiązywania Problemów Uzależnień i Pomocy rodzinie