z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Gorce Ultra-Trail czyli Bardzo Trudny Bieg

26/07/2019, dodał: Magda Polańska czytano: 2967 razy

Rekordowa frekwencja na Gorce Ultra-Trail

W pierwszy weekend sierpnia spokojna na co dzień Ochotnica Dolna wypełni się gwarem biegaczy górskich zwanych ultrasami. Ponad 1000 osób z Polski i 19 krajów świata przyjedzie aby przez 2 dni mierzyć się z wymagającymi trasami w Gorcach i Beskidzie Wyspowym. Rekord frekwencji padł zarówno w skali łącznej imprezy, jak i na każdym z dystansów z osobna. Dla przypomnienia - w roku 2016 na linii startu stanęło 320 biegaczy, a w 2019 zapowiada się ich już prawie 1100!

Gorce Ultra-Trail w pigułce

Międzynarodowy Festiwal Biegów Górskich Gorce Ultra-Trail 2019, w skrócie - GUT, odbędzie się w dniach 2-4.08.2019 r.. Bazą wydarzenia jest Ochotnica Dolna; tam też znajduje się start i meta wszystkich dystansów. Podczas IV edycji GUT odbędzie się 5 biegów dla dorosłych, biegi dzieci, a wydarzenie zakończy się w niedzielę 4.08 oficjalną dekoracją zwycięzców, w której udział wezmą Patroni Honorowi imprezy.

Harmonogram:

Piątek 2.08:
            Biuro Zawodów: zapisy i odbiór pakietów,

Sobota 3.08:

  • GUT 102:          dystans: 102 km,          przewyższenie: +4.310 m, start: 4:00
  • GUT   84,         dystans:   84 km,          przewyższenie: +4.110 m, start: 4:00
  • GUT 48:           dystans:   48 km,          przewyższenie  +2.580 m, start: 8:00

Niedziela 4.08:

  • GUT 20:           dystans: 20 km,            przewyższenie: +870 m, start:    9:00
  • GUT 12:           dystans: 12 km,            przewyższenie: + 500 m, start: 10:00
  • DEKORACJE                                                                                              13:00

Trasy biegów prowadzą przez 2 powiaty - nowotarski i limanowski i przecinają 6 gmin: Ochotnica Dolna, Nowy Targ, Mszana Dolna, Dobra, Niedźwiedź, Kamienica. Bieg obejmuje teren 3 Nadleśnictw. Trasa koronnego dystansu - GUT102 -  przebiega przez Gorczański Park Narodowy i objęta jest ścisłym limitem zawodników ze względu na ochronę przyrody Parku.

Ramię w ramię - biegacze, wolontariusze, mieszkańcy

1100 biegaczy łącznie pokona ponad 53 tysiące kilometrów, zje ok pół tony arbuzów, 200 kg pomarańczy i wypije 2.500 litrów wody. Dobrostanu uczestników na trasie dopilnuje ok. 100 wolontariuszy, m.in. z LZS KS Gorc Ochotnica. O bezpieczeństwo imprezy zadba GOPR Grupa Podhalańska wraz ze strażakami z jednostek OSP w Ochotnicy Dolnej, Ochotnicy Górnej, Tylmanowej, Szczawie, Nowym Targu i Lubomierzu. Na punkcie kontrolnym w Lubomierzu - Rzekach biegacze wzmocnią swoje siły pysznym jedzeniem przygotowanym przez KG „Paradne Gosposie” z Kasinki Małej i KGW „Gosposie z Mszany Górnej”.

To był najtrudniejszy moment biegu - przestać jeść pyszności od pań z koła  i wyjść z punktu w Rzekach. Jedzenie było mistrzowskie!” - jeden z biegaczy wspomina ubiegłoroczną edycję zawodów.

Atmosfera na Polanie Trusiówka była fantastyczna - biegacze przywieźli w Gorce niesamowitą energię. Cieszę się, że festiwal  Gorce Ultra-Trail wszedł na stałe do kalendarza imprez w powiecie limanowskim” - mówi Ewa Filipiak, Przewodnicząca Rady Powiatu Limanowskiego.

Ultrasów na trasie przywitają głosy lokalnych zespołów muzycznych - m.in na starcie zagrają Wstonzecki z Ochotnicy Dolnej, na Lubaniu o świcie zaśpiewają Bełkoty, a na Przełęczy Knurowskiej energii dodadzą skrzypce Małych Ochotnych.

W realizację wydarzenia zaangażowani są wolontariusze z całej Polski, którzy już od środy zjeżdżają  do Ochotnicy, niektórzy po raz 4-ty. Tym razem zaangażowała się również młodzież i druhowie z Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z Mszany Górnej. Cieszy nas też niesamowite zaangażowanie i wsparcie ze strony lokalnych organizacji, władz, stowarzyszeń i mieszkańców, którzy użyczają swojego czasu na rzecz jak najlepszego przyjęcia biegaczy podczas wydarzenia - opowiada jeden z organizatorów, Robert Zakrzewski.

GUT wspiera budowę DOMU ŻYCIA w Szczawnicy

Ważnym akcentem IV edycji wydarzenia jest w współpraca z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. PSONI Koło w Szczawnicy, które opiekuje się osobami z gmin Ochotnica Dolna, Szczwnica, Łącko i Krościenko, przygotowało dla biegaczy dystansu 102 ręcznie robione medale ceramiczne, a mamy i pracownicy Koła będą pracować jako wolontariuszki w biurze zawodów i na punktach żywieniowych. Podczas całego wydarzenia będą zbierane środki na rzecz budowy Domu Życia w Szczawnicy, który ma być przeznaczony dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Chętni mogą również dołożyć swoją cegiełkę na trwającej właśnie zbiórce on-line: https://pomagam.pl/gut-budujemydom/

Na początek, na zachętę

To właśnie z myślą o mieszkańcach regionu w IV edycji pojawił się nowy bieg GUT12, którego  dystans to 12 km. Niewątpliwą zaletą trasy GUT12 jest to, że… prowadzi głównie w dół. Po niewielkim podejściu z Wierch Młynne przez kwitnące łąki na Polanę pod Gorcem zbiega się wprost na metę w Ochotnicy Dolnej.  To dystans atrakcyjny dla mieszkańców okolicznych gmin, którzy chcieliby spróbować swoich sił w biegu na górskim szlaku. Jest to także opcja dla osób towarzyszących oraz dla zawodników, którzy specjalizują się w krótkich, dynamicznych dystansach.

Będą się ścigać!

Biegi górskie to jedna z nielicznych dyscyplin, w których na starcie ramię w ramię stają amatorzy i profesjonaliści, nadający tempo na trasach. Swój udział w tegorocznej edycji zapowiedzieli: ciesząca się świetną formą Paulina Tracz, która ma już na koncie zwycięstwo w GUT 2017 oraz jeden z najwyżej notowanych w ITRA Polaków; Darek Marek, który w Gorcach zjawi się już po raz trzeci. Na koronnym dystansie 102 km najmocniejszym zawodnikiem wg punktacji ITRA jest pochodzący z Krakowa Dominik Grządziel. Nie zabraknie też silnych zawodników z powiatu nowotarskiego i limanowskiego:  Artur Baran z Gminy Dobra pobiegnie 84 km, a dystans 20 km wybrał Robert Faron z Gminy Kamienica.

Świetna impreza. Super ludzie, piękne góry, wymagająca trasa. Na dzień dobry Lubań, który sprowadza na ziemię!  Polecam!  a to pisałem, uczestnik wszystkich edycji :) M.B

Sześcioraczki w Tylmanowej - dzieci na start

Pierwsze w Polsce sześcioraczki, które urodziły się w Tylmanowej, zainspirowały Wójta Gminy Ochotnica Dolna do pomysłu organizacji biegu dla dzieci i poszerzenia programu imprezy. W ten sposób powstał Bieg Dziupiontek i Chodoków. Na start zapraszamy dzieci w wieku od 1 do 15 lat, a bieg odbędzie się w niedzielę, 4 sierpnia, o 11:00.  Warto przyjechać - dla dzieci przygotowane są numery startowe, a na mecie będą czekać pamiątkowe medale.

Dekoracja zwycięzców i  Dni Ochotnicy Dolnej “Gorczańskie Kośby”

W niedzielę (4.08) o godzinie 13:00 rozpocznie się dekoracja zwycięzców wszystkich dystansów. Władze poszczególnych gmin i powiatów ufundowały dodatkowo statuetki dla Najszybszej Mieszkanki i Najszybszego Mieszkańca swoich samorządów.  Rywalizacja odbędzie się w ramach niedzielnego biegu Ochotnica Challenge w kategoriach: gmina Ochotnica Dolna, Kamienica, Mszana Dolna i powiat nowotarski i limanowski.
Nagroda specjalna - Puchar Gorca - czeka na biegacza, który jako pierwszy pokona trasę 102 km w czasie poniżej 10 godzin (najlepszy dotychczasowy czas to 10 h 24 min).

Atrakcją, która w tym roku czeka biegaczy, jest połączenie biegu z Dniami Ochotnicy Dolnej - “Gorczańskie Kośby”. W sobotę od 18:00 i w niedzielę od 16:30 przewidziane są atrakcje dla dzieci i dorosłych oraz koncerty. W programie niedzielnego wieczoru jest Koncert Galowy projektu „Mozart kontra Sinatra”, występ kabaretowy Andrzeja Grabowskiego i koncert Grzegorza Wilka z zespołem.

Patroni honorowi i organizatorzy

Organizatorem Gorce Ultra-Trail jest Fundacja Run Vegan. Wydarzenie współorganizuje gmina Ochotnica Dolna, gospodarz bazy zawodów.

Patronat honorowy nad Festiwalem Biegów Górskich Gorce Ultra-Trail objęli:

  • Wójt gminy Ochotnica Dolna, Tadeusz Królczyk - gospodarz wydarzenia
  • Starosta Powiatu Limanowskiego, Mieczysław Uryga
  • Przewodnicząca Rady Powiatu Nowotarskiego, Ewa Filipiak
  • Starosta Powiatu Nowotarskiego, Krzysztof Faber
  • Wójt gminy Mszana Dolna, Bolesław Żaba
  • Wójt gminy Kamienica,  Władysław Sadowski

Partnerzy wydarzenia: Garmin Polska, Browar Podgórz.

Organizatorzy wydarzenia zapraszają do kibicowania na całej trasie biegu.

Wystartuj -  Kibicuj -  Zakochaj się w Gorcach!

Informacje i zapisy: przez stronę www.gorceultratrail.com lub w biurze zawodów w Ochotnicy Dolnej.

Kontakt: info@runvegan.pl

Media: Violetta Domaradzka, violetta@runvegan.pl, +48 507 006 851

Komunikat prasowy biura zawodów

Popbierz plakat w wersji pdf  tutaj