Zagórzańskie dożynki
Tradycja zwyczaju dożynek sięga prawdopodobnie czasów przedchrześcijańskich, a ma na celu zapewnienie urodzaju, dostatku i szczęścia. U Zagórzan uroczyste zakończenie żniw nosi nazwę ograbka (Dorota Majerczyk „Obrzędy doroczne” w Kultura ludowa Górali Zagórzańskich praca zbiorowa pod redakcją Urszuli Janickiej Krzywdy, Biblioteka Górska Centralnego środka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie, Tom 23, Kraków 2013).
W ostatnich tygodniach w wielu miejscowościach na terenie Gminy Mszana Dolna składano dziękczynienie za plony. Obecnie dożynki przybierają raczej formę religijnej uroczystości, podczas której składa się w ofierze Mszy św. wieniec dożynkowy (nawiązujący do symboli, wydarzeń lub postaci religijnych) oraz plony zagórzańskiej ziemi.
Uczestnicy Zagórzańskiej Mszy św. byli świadkami kasińskich dożynek. Wprowadzenie obostrzeń w związku z pandemią COVID - 19 ograniczyło znacznie ich charakter. Zagórzanie udowodnili jednak już niejednokrotnie, że ich wiara jest mocniejsza od pandemii, i nie zrezygnowali z dziękczynienia za tegoroczne plony. Podniosły nastrój podczas tego święta zbudowały nie tylko delegacje kasińskich gospodarzy, ale też dźwięki Orkiestry Dętej OSP z Mszany Górnej. Muzycy ubrani w regionalne stroje przykuwali swoją uwagę wszystkich zebranych. Ich kunszt muzyczny został doceniony licznymi pochwałami od turystów, którzy razem z Zagórzanami wzięli udział w uroczystości.
Tego dnia zrezygnowaliśmy z wydarzeń towarzyszących Zagórzańskiej Mszy św. mając na względzie obostrzenia wynikajace ze stanu pandemii – informują organizatorzy uroczystości. Brakowało ich. Z tym większą nadzieją czekamy na kolejną Zagórzańską Mszę św. Mocno wierzymy, że już niedługo do woli będziemy mogli korzystać z dodatkowych atrakcji przygotowanych przez lokalnych twórców. Serdecznie już dzisiaj zapraszamy do Kasiny Wielkiej na kolejną Zagórzańską Mszę św.
Magda Polańska
fot. Paulina Żakieta