z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Apel o sprawiedliwość pod patronatem „Naszego Dziennika”

26/10/2020, dodał: Magda Polańska czytano: 3008 razy
Nieprzerwanie od 2003 r. na końcowe dni października przypada finał Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego i Literackiego im. Ks. kan. Józefa Jamroza Kapłana Męczennika „O autentyczna wiarę” i „O ludzkie serce człowieka”.

Konkurs jest rozpaczliwym wołaniem o sprawiedliwość w związku z morderstwem dokonanym na Ks. kan. Józefie Jamrozie w nocy z 10/11 grudnia 2001 r. w Jelczu - Laskowicach w diecezji wrocławskiej na plebanii, którą okradziono, podpalono, a następnie zbezczeszczono zwłoki zamordowanego kapłana.

Ten konkurs, zainicjowany przez poetów  - Zagórzan i Podhalan -  w celu nagłośnienia morderstwa dokonanego na kapłanie rodem z Mszany Dolnej, jest głośnym wołaniem o sprawiedliwość, jest apelem do wymiaru sprawiedliwości o ujawnienie prawdy o zbrodni dokonanej na niewinnym kapłanie.

W ciągu osiemnastu lat setki poetów napisało tomy wierszy, w których upamiętniło zamordowanego kapłana. Ich utwory są swoistym literackim pomnikiem ku czci kapłana męczennika.
Na tegoroczną edycję konkursu 255 autorów z kraju i zagranicy – z USA i Niemiec – nadesłało 787 utworów.

Współorganizatorami tej edycji konkursu są: Burmistrz Miasta Mszana Dolna Anna Pękała i Wójt Gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba oraz Miejski Ośrodek Kultury w Mszanie Dolnej.
Jury pod kierunkiem znanego poety i działacza kulturalnego, ks. Janusza Kozłowskiego z Kraśnika, przyznało wiele nagród i wyróżnień  w kilku kategoriach:
 

 Poezja:
I nagroda specjalna: Regina Świtoń z Knyszyna, Janina Ożóg z Krakowa,  Kazimierz Surzyn z Makowa Podhalańskiego;
I nagroda: Izabela Zubko z Uścia Gorlickiego, Teresa Kopczyńska z Niemiec;
II nagroda: Leokadia Baran z Krakowa, Jolanta Maria Grotte z Warszawy, Krystyna Igras z Pokrówki;
III nagroda: Barbara Zbyryt z Zamościa.
Wyróżnienie specjalne: Antoni Bosak z USA, Barbara Stożek z Mszany Dolnej, Michał Janusz z Lublińca, Robert Piszcz z Nowego Targu, Wiktor Musiał z Lwówka, Małgorzata Gąsiorek z Gilowic, Andrzej Sikorski z Poznania, Marianna Machlowska z Krakowa, Bogumił Wtorkiewicz z Kielc, Maria Piniańska z Nowego Sącza, Agnieszka Aleksandra Archicińska z Warszawy, Marian Eugeniusz Przewoźniak ze Świnioujścia, Urszula Omylińska z Bielska Białej, Ewa Janiszewska z Częstochowy, Adam Niemiec z Góry Ropczyckiej, Maria Helena Stosio z Wałbrzycha, Joachim Mielke z Zakrzewa, Marek Kubiak z Puszczykowa, Kazimierz Surzyn z Makowa Podhalańskiego, Piotr Fałczyński z Ołoboku, Ewa Błażewicz-Matwij z Łodzi i Julian Trela z Warszawy.

 

Poezja gwarowa i Proza gwarowa:

Nagroda główna: Barbara Stożek z Mszany Dolnej, Zofia Roj Mrozicka z Zakopanego, Anna Waluś Sikoń z USA, Kazimierz Surzyn z Makowa Podhalańskiego.

 

Proza:
I nagroda specjalna: Bogumił Wtorkiewicz z Kielc;
I nagroda: Henryk Grymuza z Jarosławia, Agnieszka Aleksandra Archicińska z Warszawy, Jolanta Maria Grotte z Warszawy;
II nagroda: Jozsef Kaszanits z Dębicy;
III nagroda: Zbigniew Broński z Krosna, Anna Sundmann - Murawska z Poznania
Wyróżnienie specjalne: Robert Piszcz z Nowego Targu, Kazimierz Surzyn z Makowa Podhalańskiego.

Wspomnienia:
I nagroda specjalna: Kazimierz Surzyn z Makowa Podhalańskiego;
I nagroda: Ks. Władysław Łukasik z Kąt Starych, Janina Firlej z Męciny;
II nagroda: Leszek Jan Rogalski z Olsztyna, Krystyna Leszkowicz z Kozienic.

Twórczość dzieci i młodzieży:
Laureatami zostali uczniowie: z Liceum Ogólnokształcącego w Stanisławowie Pierwszym, ze Szkół Podstawowych z Warszawy, Buczkowic, Białobrzegów, Nowego Targu, Ujanowic, Mszany Dolnej oraz dzieci z Gminnego Przedszkola w Jurkowie.

 

Celem konkursu jest nagłośnienie i upamiętnienie męczeńskiej śmierci zamordowanego Kapłana, ale również realizowanie jego wysiłków duszpasterskich, bowiem ks. kan. Józef Jamróz pragnął, aby wiara ludzi była autentyczna, by w relacjach międzyludzkich dominowało wrażliwe ludzkie serce – informuje organizatorka wydarzenia. Każdy autor, który w swojej twórczości promuje wartości chrześcijańskie, może liczyć na uznanie konkursowego jury, gdyż w dzisiejszym zagrożonym złem i dewiacjami świecie trzeba wzbudzać w ludzkich sercach zasypiającą nieraz wiarę i odwagę autentycznego wyznawania jej.
 

W bieżącym, roku nie odbyła się uroczystość finału, nie doszło do zjazdu laureatów i zawsze licznie zgromadzonej publiczności z oczywistych powodów pandemii. Konkurs 2020 r. odbywa się korespondencyjnie.


Jak co roku po opublikowaniu wyników konkursu ogłoszony jest  kolejny, XIX Międzynarodowy Konkurs Poetycki i Literacki im. Ks. kan. Józefa Jamroza Kapłana Męczennika „O autentyczna wiarę” i „O ludzkie serce człowieka”. Własne utwory na kolejny konkurs można nadsyłać w ciągu całego roku aż do 20 września 2021 na adres:

Władysława Anna Jamróz
skrytka pocztowa 45
34-730 Mszana Dolna


Regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej: www.morderstwokaplana.com oraz www.wajamroz.cba.pl.


Przysyłając pracę należy załączyć: imię i nazwisko, adres, telefon, e-mail autora.

 

Władysława Anna Jamróz