z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Stroje ludowe górali zagórzańskich i kliszczackich oraz okolic Rabki

10/02/2021, dodał: Magda Polańska czytano: 4190 razy
Zagórzanie i Kliszczacy wzbogacili się o nową pozycję naukową dot. stroju regionalnego tych obszarów.

Dr Katarzyna Ceklarz z Rabki-Zdroju (etnolog, antropolog kulturowy, socjolog) i dr Dorota Majerczyk z Chabówki (etnograf, regionalista, etnomuzykolog) wspólnie zbadały dwa sąsiadujące regiony – Zagórzan i Kliszczaków, a wyniki swojej kwerendy opisały w publikacji pt. "Krakowiacy, Lachy, Górale - stroje wsi małopolskiej" wydanej przez Małopolskie Centrum Kultury "Sokół".

- Jeśli chodzi o strój, region zagórzański jest podzielony. Widać w jego częściach charakterystyczne wpływy: od strony Niedźwiedzia, Poręby Wielkiej silny wpływ kultury podhalańskiej, w Kasinie Wielkiej wpływ od strony Lachów i Krakowiaków - hazuki, buty z cholewami, wyszycia gorsetów. Strój zagórzan jest zróżnicowany - mówiła dr Majerczyk w wywiadzie z Robertem Miśkowcem, redaktorem portalu gorce24.pl., badaczem kultury ludowej. - U Kliszczaków jest podobnie, mamy wpływy miejskie, pochodzące od Krakowa, od południa mamy wpływ Podhala, a od strony zachodniej, mieszkanka wpływów babiogórskich i orawskich również jest zauważalna - dodała dr Ceklarz.

Autorki publikacji, w ramach badań terenowych dokładnie przejrzały magazyny Muzeum Orkana w Rabce-Zdroju, gdzie znalazły, a potem odtworzyły, dawne, XIX-wieczne stroje Zagórzan i Kliszczaków. Prezentują je dumnie podczas promocji swojego dzieła: https://youtu.be/VxhyqeNvVRA.

Warto również wspomnieć, że sąsiadów Zagórzan - Lachy Limanowskie  - opisała Małgorzata Wójtowicz - Wierzbicka z Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce - Zdroju.

Niestety album nie jest dostępny w sprzedaży. Będzie on udostępniony czytelnikom w bibliotece Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu oraz w wybranych bibliotekach  (m. in. u Zagórzan i Kliszczaków) i uczelniach wyższych w kraju. Dzieki uprzejmości MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu wszystkie tomy dostępne są również w Urzędzie Gminy Mszana Dolna.

Publikacja dot. Zagórzan i Kliszczaków to jeden z dziesięciu wydanych przez MCK SOKÓŁ tomów całej serii "Krakowiacy, Lachy, Górale - stroje wsi małopolskiej" ukazującej urodę, bogactwo i różnorodność tradycyjnych, świątecznych strojów oraz codziennych ubiorów chłopskich noszonych niegdyś w małopolskich wsiach - od Krakowa po Zakopane, od Zawoi po Gorlice.

Magda Polańska
Źródło inf. www.gorce24.pl; www.mcksokol.pl
fot. i nagranie spotkania promocyjnego Piotr Kuczaj