Zagórzańskie bramy „otworzył” kolejny nastolatek
Tym razem obudził się w Antku Pankiewiczu z Podobina, który namówił swoich rodziców, aby pomogli mu komunikacyjnie dotrzeć do wszystkich bram Zagórzańskich Dziedzin. Jeszcze w niedzielę chwalił się, że otworzył ich kilka, a we wtorek dotarł już z kompletem zdjęć do Urzędu Gminy Mszana Dolna po zasłużoną nagrodę. Jedenastolatek nie posiada jeszcze swojego konta w mediach społecznościowych, dlatego do weryfikacji przedstawił zdjęcia wszystkich bram i potwierdził ich lokalizację.
Młody Zagórzanin dał nam się już poznać podczas spaceru historycznego w Niedźwiedziu – informują kreatorzy zagórzańskiej marki lokalnej. Nie tylko nas, ale wszystkich zebranych oczarował swoją niesamowitą wiedzą historyczną oraz szczegółami z przeszłości regionu. Po odbiór nagrody nie przyszedł z pustymi rękami – pochwalił się zdjęciem swojego pradziadka w zagórzańskim stroju. „Sprzedał” nam też ciekawostkę: otóż serdak z fotografii, który należał do jego przodka, obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju. Niedawno mogliśmy go podziwiać na ekspozycji dot. życia codziennego i ubioru Zagórzan.
Antek Pankiewicz to pasjonat historii regionu i kraju. Interesuje się strojem ludowym oraz zagórzańskimi tradycjami. Na bieżąco śledzi wszystkie publikowane na ten temat informacje, a jego ciekawość świata pomagają mu zaspokoić rodzice – Bożena i Wojciech - oraz Anna Stożek z Niedźwiedzia, redaktorka artykułów do profilu Zagórzańskich Dziedzin w mediach społecznościowych, parafialnej gazetki „W dłoniach Maryi”, autorka wielu publikacji, m. in. trzech edycji „Kapliczek Gminy Niedźwiedź” i periodyku „Katarzyna Smreczyńska Patronka szkoły w Koninie”, popularyzatorka postaci matki Władysława Orkana oraz spuścizny Dumaca z Gorców.
Magda Polańska