Medycyna Ludowa - ujęcie etnograficzne
Nie jest to przypadek, ponieważ w tym właśnie miesiącu następował największy ich zbiór. Wykorzystywano je w leczeniu ludzi i zwierząt, dodawano jako przyprawy do zagórzańskich potraw; przypisywano im również wiele właściwości zdrowotnych i magicznych.
Najbardziej widocznym wyrazem szczególnego miejsca ziół w życiu Zagórzan było coroczne święcenie naręczy kwiatów zebranych z okolicznych pól w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, popularnie zwane tutaj świętem Matki Boskiej Zielnej.
Bukiety kwiatów, ziół, zbóż, warzyw i owoców poświęcone w kościele 15 sierpnia chroniły dobytek gospodarzy w ciągu całego roku. Strzegły m. in. domostwa przed pożarem i uderzeniem pioruna, a także przed czarami. Wywar z ziela dawano również do picia chorym.
O znaczeniu ziół w życiu Zagórzan bardzo ciekawie opowiada dr Katarzyna Ceklarz, etnolog. Polecamy krótką wirtualną podróż po Zagórzańskich Dziedzinach, aby poznać właściwości kwietnych łąk.
Film powstał w ramach projektu „Portret Pamięciowy Górali Zagórzańskich - kultura i tradycja” sfinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci, który zrealizowała LAMA – Lokalna Akcja mszańskich Aktywistów.
Cz. I https://youtu.be/o2S4X1lMWOI
Cz. II https://youtu.be/3_9zGeMFldw
Cz. III https://youtu.be/8piuX-nNKMQ
Zapraszamy!
Magda Polańska