z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Hołd dla leśnych żołnierzy

16/08/2021, dodał: Monika Homa czytano: 2169 razy
W Glisnem uczczono żołnierzy por. Jana Stachury „Adama” i Placówki „Witolda”. W tym roku przypada 30. rocznica Mszy Partyzanckich i Apelu Pamięci.

W niewielkim kościele pod Luboniem 15 sierpnia br. zgromadzili się przedstawiciele władz Gminy Mszana Dolna na czele z wójtem Bolesławem Żabą, zastępcą Katarzyną Szybiak, przewodniczącym rady Janem Chorągwickim i kilkoma radnymi. W jubileuszowej Mszy św. wzięli udział również reprezentanci władz Miasta Mszana Dolna (przewodniczący rady Janusz Matoga i wiceprzewodnicząca Janina Flig) oraz sąsiedniej Gmina Niedźwiedź (wójt Rafał Rusnak i wiceprzewodniczący Franciszek Rapciak).

Jest takie pamiętne zdjęcie z imienin Kazimierza Romańskiego „Romka” w jego domu w Rabce. Przy stole są także Mieczysław Daszkiewicz „Ali”, Adam Trembecki „Miś” i pochodzący z Glisnego kapelan ks. Tadeusz Michalski „Śmiały”. To właśnie wtedy, gdy w 1989 r. w Ojczyźnie po kilkudziesięciu latach zimy w zniewolonej Polsce zapachniała wiosna odzyskiwanej wolności, oni wspólnie ustalili, że będą czcić pamięć swego partyzanckiego oddziału tak jak trzeba, czyli modlitwą Mszy św. i Apelem Pamięci – powiedział na początku jubileuszowej Mszy św. rektor kościoła ks. Andrzej Sawulski SCJ, dodając, że intencją pomysłodawców było zachowanie pamięci o leśnych żołnierzach i ich kapelanach.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył pochodzący z Glisnego ks. infułat Jakub Gil, wieloletni proboszcz papieskiej parafii w Wadowicach. W okolicznościowym kazaniu ks. ppor. Jan Zając zauważył, że 30 lat spotkań patriotycznych w tym miejscu jest już wydarzeniem historycznym a zarazem powinnością obecnie żyjących wobec tych, którzy w latach okupacji niemieckiej walczyli w tutejszej okolicy o wolną Polskę.

Z tych pól, łąk, lasów i zagajników oraz od tych, którzy w tamtych wojennych czasach w tym górzystym rejonie stanęli do walki o wolną Polskę zbierajmy natchnienie do naszej powinności wobec Ojczyzny – podkreślił kaznodzieja.

Z okazji obchodzonego w obecnym roku Złotego Jubileuszu Kapłaństwa ks. Zając otrzymał z rąk rektora w Glisnem pamiątkę – obraz Matki Bożej Partyzantów.

Jesteś drogi nam Jubilacie prawdziwą legendą, znawcą, przewodnikiem i pasterzem w naszej gminie, a nawet o wiele dalej. Wszyscy Cię tutaj znają, szanują i kochają, bo na to zasługujesz przez swoją ludzką i kapłańską postawę. Zawsze można na Ciebie liczyć, o czym wiele razy sam się przekonałem i za co chcę bardzo, bardzo podziękować w imieniu wszystkich mieszkańców Glisnego. Bądź wśród nas tak długo, jaka jest wola Boża – jak to mawiał bliski Ci św. Jan Paweł II, który przekazał Ci dar i tajemnicę kapłaństwa – powiedział ks. Sawulski i wręczył Jubilatowi pamiątkowy obraz.

Po Mszy św. na placu przed kościołem odbył się Apel Pamięci, który odczytał starszy inspektor Stowarzyszenia Strzeleckiego „Strzelec” Stanisław Dębski, natomiast flagę państwową wciągnęli na maszt członkowie Jednostki Stowarzyszenia Strzeleckiego „Strzelec z Mszany Dolnej.

Z Lipinek k. Gorlic przybyła posłanka Barbara Bartuś, która w swym wystąpieniu zwróciła uwagę, że takie uroczystości jak pod Luboniem są autentyczną lekcją historii, którą winniśmy stale poznawać. Wyraziła też radość, że kolejny raz może uczestniczyć w partyzanckim święcie.

Z kolei poseł Jan Duda z Nowego Sącza przekonywał, że słowa, jakie widnieją na w tutejszym miejscu Apelu Pamięci, a więc „Bóg, Honor, Ojczyzna”, a które były dla walczących czymś najbardziej istotnym, są ciągle aktualne.

Natomiast w słowie do uczestników jubileuszowej Mszy Partyzanckiej, odczytanym przez wójta Bolesława Żabę, poseł Wiesław Janczyk napisał: Dziękuję za zorganizowanie uroczystości w wymiarze patriotycznym, za pielęgnowanie pamięci o naszych narodowych bohaterach. Inicjatywa ta pełni fundamentalną rolę w podtrzymywaniu pamięci o etosie Polski Walczącej. Przyczynia się do budowania właściwych postaw obywatelskich wśród dzieci, młodzieży oraz mieszkańców regionu.

Wójt Bolesław Żaba podziękował wszystkim przybyłym do Glisnego, m.in. strażakom z kilku jednostek OSP z pocztami sztandarowymi, posłom i samorządowcom, Chórowi im. ks. Józefa Hajduka, a grającej pierwszy raz podczas uroczystości partyzanckich Orkiestrze Dętej OSP z Mszany Górnej podarował razem z rektorem obraz Matki Bożej Partyzantów, który odebrał kapelmistrz Tomasz Węglarz. Słowa podziękowania za obecność usłyszeli również dzieci miejscowej szkoły i mieszkańcy wioski.

Patronat nad uroczystością objął po raz kolejny krakowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, który reprezentował znany historyk dr Dawid Golik.

Wszyscy zostali zaproszeni na przygotowany przez glisniańskie gospodynie poczęstunek podczas którego wysłuchali pieśni i melodii patriotycznych.

AS

Zdj. Monika Homa