Upamiętniano ofiary zbrodni katyńskiej
Uroczystość rozpoczęła się przemarszem pocztów sztandarowych i zgromadzonych gości, w towarzystwie Orkiestry Dętej z Mszany Górnej, do kościoła parafialnego pw. św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej. W zabytkowej świątyni zebrali się przedstawiciele władz samorządowych na czele z Wójtem Gminy Mszana Dolna Bolesławem Żabą, Burmistrzem Miasta Mszana Dolna Anną Pękałą i Wójtem Gminy Niedźwiedź Rafałem Rusnakiem oraz radnymi, delegacje szkół, instytucji i organizacji działających na terenie trzech gmin, a także mieszkańcy. Obecni byli również Pełnomocnik Wojewody Małopolskiego do Spraw Integracji Środowisk Kombatanckich i Osób Represjonowanych - Marcin Tatara, Starosta Limanowski Mieczysław Uryga i radni powiatowi, przedstawiciele Komendy Powiatowej PSP w Limanowej i Komendy Hufca Gorczańskiego ZHP oraz członkowie Stowarzyszenia „GIL Gniazda Integracji Lokalnej”.
Uroczystą Mszę św. koncelebrowali ks. Jerzy Raźny - proboszcz Parafii św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej, ks. Andrzej Sawulski – rektor Rektoratu Najświętszego Serca Pana Jezusa w Glisnem, o. Marek Kustroń – proboszcz Parafii pw. św. Józefa w Lubomierzu oraz ks. Tadeusz Mrowiec - proboszcz Parafii Miłosierdzia Bożego w Mszanie Dolnej. Ks. Jerzy Raźny odczytał Uchwałę Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 kwietnia 2022 r. w sprawie uczczenia pamięci ofiar zbrodni katyńskiej oraz katastrofy smoleńskiej. Eucharystię uświetnili Orkiestra Dęta z Mszany Górnej, na czele z kapelmistrzem Tomaszem Węglarzem oraz Chór Męski im. ks. Józefa Hajduka pod dyrekcją Piotra Wójcika.
Z powodu niesprzyjającej pogody zrezygnowano z przemarszu do parku miejskiego im. Rodziny Krasińskich, a dalsza część uroczystości odbyła się w kościele. Apel Poległych odczytał Bogdan Schmidt, z Jednostki Związku Strzeleckiego „Strzelec” nr 24/04 działającej przy Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej. Uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Rabie Niżnej przygotowali specjalny koncert pieśni, upamiętniających żołnierzy, policjantów i strażników granicznych zamordowanych przez NKWD w 1940 r.
Na zakończenie obchodów, delegacje udały się do parku miejskiego im. Rodziny hr. Krasińskich, gdzie przy obelisku upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej zostały złożone wiązanki i znicze.
red. Monika Homa
fot. Monika Homa
Agnieszka Józefiak-Lewandowska