Niezwykła promocja u Zagórzan
Rangę wydarzeniu nadawała również przygotowana na tę okazję niezwykła sala w Ośrodku Wypoczynkowo-Konferencyjnym JANDA Resort & Conference. Kto śledzi wiadomości z Zagórzańskich Dziedzin ten wie, iż oferta obiektu otrzymała Znak Promocyjny ZAGÓRZAŃSKIE DZIEDZINY, a jak z niego korzysta można sprawdzić tuż po przekroczeniu progów tego gościnnego miejsca. Powitają nas ściany ozdobione wielkoformatowymi zdjęciami z Beskidu Wyspowego i Gorców, pięknie przygotowane i wyposażone gabloty z produktami lokalnymi i biblioteczka bogato zaopatrzona w przewodniki i książki dot. regionu. Tam swoje miejsce znajdzie również nasz biały kruk – Atlas Polskich Strojów Ludowych, 6 zeszyt z serii małopolskiej, autorstwa Sebastiana Flizaka.
Kto miał kiedyś okazję sięgnąć do omawianego zeszytu, by poszerzyć swoją wiedzę o naszym, zagórzańskim regionie, ten wie jak wysłużony był już ten album. Nie ma więc lepszego prezentu na jubileusz mszańskiego Oddziału PTL , jak przygotowanie reprintu tego cennego dzieła etnograficznego. Udało się to przy współpracy trzech zagórzańskich samorządów: Miasta i Gminy Mszana Dolna oraz Gminy Niedźwiedź. Świadomość jak bardzo potrzebne i konieczne jest wznowienie tego atlasu pociągnęła za sobą finansowe wsparcie. Każdy z samorządów wspomógł Główny Oddział PTL i tak oto staliśmy się naocznymi świadkami niesamowitej historii. Zanim jednak Ci, których sercom bliska jest kultura regionu, dowiedzieli się czegoś więcej na temat samego atlasu, jak i stroju ludowego Zagórzan na spotkaniu promocyjnym, po przywitaniu gości przez Burmistrz Miasta Annę Pękałę, głos zabrała prezes mszańskiego PTL, Teofila Latoś. W krótkiej prelekcji przypomniała historię Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego Oddział w Mszanie Dolnej – okoliczności powstania i założenia oddziału, zasłużone postaci, działalność, publikacje i ostatnie lata, gdy mszański PTL szukał odpowiedniego miejsca na zgromadzone przez siebie zbiory. Przy okazji takiego jubileuszu pojawiły się kwiaty, podziękowania i obietnice na dalsze wsparcie. Gratulacje dla Jubilatów w imieniu trzech zagórzańskich samorządów złożyli Wójtowie: Bolesław Żaba (Gmina Mszana Dolna) i Rafał Rusnak (Gmina Niedźwiedź).
Dr Katarzyna Ceklarz szczegółowo wyjaśniła jak prawidłowo należy odczytywać podział poszczególnych zeszytów na przyporządkowane im makroregiony Polski. 48 skryptów opracowali wybitni badacze wg jednego, ustalonego schematu. Co więcej, jako Małopolanie, możemy być dumni, ponieważ to właśnie Małopolska ma najwięcej wydanych zeszytów, z czego nasz – zagórzański - wydany w 1956 roku zyskał miano „białego kruka”. Przy tej okazji przypomniana została postać dr Sebastiana Flizaka, który jako autor materiału dokonał szczegółowej kwerendy zagórzańskiego stroju, zarówno męskiego, jak i kobiecego. Wymagało to od niego niesamowitego poświęcenia, które często odbijało się na jego zdrowiu i finansach.
Spotkało nas niebywałe szczęście, że w tak niewielkim i skromnym jak na owe czasy Oddziale PTL trafił się niezwykle dokładny badacz naszej kultury. Wiele zawdzięczamy dr Flizakowi - uświadamiała na koniec prelekcji dr Katarzyna Ceklarz.
Złożone podczas spotkania obietnice wsparcia przy kolejnym projekcie wydawniczym „na pniu” zostały wykorzystane - odbierając podziękowania i kwiaty dr Ceklarz przyznała, iż kolejną rzeczą, o której już intensywnie myśli to pamiętniki, które zostawił po sobie w mszańskim Oddziale dr Sebastian Flizak. Kto wie, może już niedługo, w nowej siedzibie PTL zaprosimy na kolejną promocję?
„Wiele jeszcze przed nami” - z takimi myślami kończyło się to niezwykłe spotkanie. Wzniesiono toast za Oddział i kolejne projekty.
Unikatowe parzenice są naszym wyróżnikiem, watro sięgnąć po Atlas, by dowiedzieć się więcej o innych elementach zagórzańskiego stroju - Prezes, Teofila Latoś, zwróciła uwagę na otaczające nas z każdej strony zagórzańskie zdobienia.
Publikację można nabyć zarówno w Ośrodku Wypoczynkowo-Konferencyjnym JANDA Resort & Conference oraz Centrum Edukacji i Rozwoju eMKa w Kasince Małej (którego Punkt Sprzedaży Produktu Lokalnego posiada Znak Promocyjny ZAGÓRZAŃSKIE DZIEDZINY), a także w Gminnej Bibliotece i Ośrodku Kultury w Niedźwiedziu. Gorąco zachęcamy!
Oprawę muzyczną promocji reprintu Atlasu Polskich Strojów Ludowych Strój Zagórzan zapewnił zespół „Dolina Mszanki” – serdecznie dziękujemy!
Mecenasami edycji reprintu oraz organizatorami wydarzenia były zagórzańskie samorządy: Miasto Mszana Dolna, Gmina Mszana Dolna i Gmina Niedźwiedź, zaś patronat nad przedsięwzieciem objęło Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział Mszana Dolna. Wznowienie Atlasu oraz spotkanie promocyjne było jednym z elementów procesu budowy marki lokalnej Zagórzańskie Dziedziny.
Agnieszka Józefiak - Lewandowska