Za kolędę dziękujemy
Zgromadzili się wokół żłóbka w kościele p.w. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Lubomierzu, aby radosnym śpiewem polskich kolęd i zagórzańskich pastorałek dać wyraz swojej tradycji. Zapewnili również oprawę liturgiczną i muzyczną pierwszej w nowym roku Zagórzańskiej Mszy św. A ta była niezwykle uroczysta. Ze specjalnym pozdrowieniem od Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego, dotarł na nią ks. kanonik Konrad Kozioł, Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Krakowie, który wraz z ks. kanonikiem Janem Zającem (członkiem Kapituły Znaku Promocyjnego Zagórzańskie Dziedziny) oraz miejscowym proboszczem, O. Markiem Kustroniem OFMCONV koncelebrował Eucharystię sprawowaną w intencji Zagórzan.
Swoją tożsamość z regionem skupieni wokół budowy zagórzańskiej marki lokalnej podkreślili strojem. Wyjątkowo liczne grono ubranych odświętnie mieszkańców Ziemi Zagórzańskiej pięknie się komponowało z bożonarodzeniowym wystrojem wnętrza lubomierskiej świątyni. Zagórzańskich odniesień nie zabrakło w wezwaniach modlitwy wiernych, okolicznościowej homilii oraz kiermaszu produktów lokalnych towarzyszącym regionalnym Mszom św. Zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu przyjęli mieszkańcy Lubomierza i sąsiednich miejscowości oraz turyści i goście spragnieni obcowania z tym, co charakterystyczne dla grupy etnicznej z pogranicza Gorców i Beskidu Wyspowego.
Mijający właśnie okres bożonarodzeniowy był dla nas niezwykle intensywny – wspominają kreatorzy Zagórzańskich Dziedzin. Cieszymy się z dwukrotnego kolędowania podczas regionalnych Eucharystii. Mieliśmy to szczęście, że radość Godnych Świąt sławiliśmy kolędą w grudniu 2022 roku i teraz, w styczniu 2023 r. Zaszczytem było dla nas po raz kolejny gościć w domu Państwa Jakubiaków na Gronoszowej i wespół z lokalną społecznością dzielić się dobrą nowiną betlejemskiej nocy. Nasze serca i dusze radowały się również podczas spotkania opłatkowego w Łętowem, na które zaprosiły nas Śwarne Babki z KGW Łętowe oraz Zespół Łętowianie. Kolędowaliśmy też w kościołach parafialnych w naszym dekanacie; furorę zrobiliśmy w Szymanowie w Gminie Wisznia Mała. Ogromnie cieszy nas fakt gromadnego, wspólnotowego świętowania. To przejaw odwiecznej, zagórzańskiej gościnności i kultury. Przed nami zapusty – krótki w tym roku karnawał – równie bogaty w naszej tradycji. Trwajmy w niej nieustannie i czerpmy z niej siłę do podejmowania codziennych wyzwań – dodają Zagórzanie.
Magda Polańska