z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Podsumowanie VI Góralskiego Cytania

21/04/2023, dodał: Monika Homa czytano: 1670 razy
19 kwietnia w Zespole Szkoły i Przedszkola w Łostówce odbyła się uroczysta Gala wręczenia nagród dla laureatów i upominków dla wszystkich uczestników wojewódzkiego Konkursu Czytelniczo-Plastycznego VI „Góralskie Cytanie” Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej Ziemi Zagórzańskiej.

Nie przecinaj korzeni łączących Cię z rodną ziemią- choćbyś na krańcu świata się znalazł. To tak, jakbyś przeciął żyły żywota. - Władysław Orkan

 

 

Galę zaszczycili swą obecnością: Pani Małgorzata Lenartowicz- starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie, Bolesław Żaba- Wójt Gminy Mszana Dolna, Michał Grzeszczuk- Wiceburmistrz Miasta Mszana Dolna, Julian Kowalczyk- Prezes Związku Podhalan w Polsce, Pani Helena Pajdzik- członek zarządu oddziału Związku Podhalan w Lubomierzu, Pani Aneta Kujacz- kierownik Gminnej Biblioteki i Ośrodka Kultury w Niedźwiedziu, Pani Teofila Latoś- Prezes oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Mszanie Dolnej, Pani Agnieszka Orzeł- dyrektor Biblioteki Miejskiej w Mszanie Dolnej, Pani Maria Farganus- sołtys wsi Łostówka, Dorota Kościelniak- instruktor tańca i śpiewu zagórzańskiego, Bogusław Nawara- instruktor muzyki i śpiewu, Dyrektorzy szkół z terenu gminy Mszana Dolna, miasta Mszana Dolna i gminy Niedźwiedź oraz uczestnicy Konkursu wraz z opiekunami.

W zagórzański, magiczny, pasterski nastrój zgromadzonych gości wprowadził Zagórzanin Bogusław Nawara gając na zapomnianym już instrumencie- dudach beskidzkich.

Gospodarz Gali Pani Janina Flig- dyrektor Zespołu Szkoły i Przedszkola w Łostówce przywitała wszystkich przybyłych gości po krótce przybliżając historię konkursu. Na temat wagi oraz roli kształtowania w młodych ludziach zamiłowania do swojej Małej Ojczyzny mówił także Wójt Bolesław Żaba. Głos zabrał także Prezes Związku Podhalan w Polsce- Pan Julian Kowalczyk, zwracając uwagę, że pomimo różnic pomiędzy poszczególnymi grupami Górali, siła jest w jedności! Z kolei Pani wizytator- Małgorzata Lenartowicz podkreśliła, że konkurs ten jest trudny i wymagający, ale ważny o czym świadczy współorganizacja Konkursu z ramienia Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Akcent artystyczny kultury zagórzańskiej przedstawił dziecięcy Zespół Regionalny „Mali Łostowianie”, który przedstawił montaż recytatorsko- wokalno- taneczny o regionie oraz folklorze Zagórzan.

By pokazać jak piękny, a zarazem trudny jest to Konkurs laureatka I miejsca – Kamila Kuczaj przeczytała zgromadzonym konkursowe opowiadanie z Zagórzańskiej Czytanki „ Jak to pies z wilkom mieli na Jaworzynie wojno”, po czym nastąpiło wyczekiwane uroczyste wręczenie nagród dla laureatów oraz upominków dla wszystkich dzieci biorących udział w Konkursie.

Organizatorem konkursu był Zespół Szkoły i Przedszkola w Łostówce. Współorganizatorzy konkursu to: Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu.

Patronat nad Konkursem objęli: Wójt Gminy Mszana Dolna, Burmistrz Miast Mszana Dolna, Wójt Gminy Niedźwiedź oraz Prezes Związku Podhalan w Polsce.

Fundatorem nagród i upominków były trzy zagórzańskie samorządy: Gmina Mszana Dolna, Miasto Mszana Dolna, Gmina Niedźwiedź.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła telewizja Tv28, autorką fotorelacji z uroczystości jest Pani Monika Antosz- Grodzicka.

Konkurs kierowany był do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych województwa małopolskiego. Główne jego cele to m.in.: kształcenie ku wartościom konstytuującym kulturowe dziedzictwo regionalne i narodowe, przeciwdziałanie procesowi zanikania więzi międzypokoleniowej, kultywowanie gwary zagórzańskiej i wsparcie edukacji polonistycznej uczniów w zakresie pracy z tekstem oraz czytania ze zrozumieniem.

W tegorocznej edycji Konkursu wzięło udział 161 uczniów (77- w części czytelniczej, 84- w części plastycznej), którzy reprezentowali 20 szkół. Wyniki Konkursu dostępne są na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz na stronie internetowej Zespoły Szkoły i Przedszkola w Łostówce https://zsplostowka.edupage.org/news/?gtnid=628#news-628

Wielkie podziękowania i wyrazy uznania dla nauczycieli, którzy przygotowali dzieci do konkursu. Wszystkim uczestnikom, a szczególnie zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do kolejnej edycji z rok.

 

 

Małgorzata Dudzik