Na imieninach u Stanisława…. Dobrowolskiego
Jego dzieła ulokowane w Galerii Sztuki Hołd Karpatom to zbiór, który każdy mieszkaniec regionu powinien zobaczyć chociaż raz. Powinnością Zagórzan, którym zostawił wszystko, co miał, jest więc pamiętać o twórcy tego artystycznego zakątka i chociaż przy okazji świąt zapalić świeczkę na jego grobie.
Kreatorzy i Partnerzy Zagórzańskich Dziedzin w tym roku postanowili zrealizować to, co już dawno zrodziło się w ich głowach. Okazja przyszła sama, wszak środa, kiedy planowano spotkanie, wypadła dokładnie w dzień imienin artysty – rzeźbiarza i malarza – z Kasiny Wielkiej. Takiego zbiegu wszelkich dobrych okoliczności nie można było więc zmarnować. Postanowiliśmy, że początek naszej wędrówki po śladach Stanisława Dobrowolskiego wyznaczy miejsce jego pochówku. Uporządkowaliśmy grób, zapaliliśmy znicze i duszę artysty poleciliśmy w modlitwie. Była to też okazja do podziwiania dzieła ucznia Stanisława Dobrowolskiego, Adama Rusnarczyka, który wykonał rzeźbę zdobiącą nagrobek urodą wybijający się spośród pozostałych na tej nekropolii. Pobyt na cmentarzu zakończyliśmy zadumą nad losem pochowanych tu 5 żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 r. z rotm. rez. 24 Pułku Ułanów, Zdzisławem Hemplem, na czele oraz 2 osób o nieznanych nazwiskach, które straciły życie w wyniku działań wojennych w Kasinie Wielkiej. Po drodze do galerii na Wydartem wstąpiliśmy też na Mogiłę, aby zobaczyć pomnik naszego artysty, upamiętniający tych żołnierzy i wydarzenia początku II wojny światowej na Ziemi Zagórzańskiej.
W Galerii Hołd Karpatom oglądaliśmy rzeźby i podziwialiśmy wystrój miejsca, które jeszcze za życia stworzył sam artysta. Kontemplując obrazy wiszące na ścianach galerii urządzonej już po śmierci malarza, wspominaliśmy nasze spotkania ze Stanisławem, rozmawialiśmy o jego losie i umiłowaniu ojcowizny. A sam solenizant spoglądał na nas z uśmiechem zadowolenia za zdjęcia przy wejściu do jego domu. Wszak zawsze był gościnny i szczególnie lubił zainteresowanie tym, co tworzył.
Wspomnienie pobytu w galerii sztuki to doskonały moment do tego, aby przypomnieć wszystkim zainteresowanym nie tylko o tym miejscu, ale też o zasadach jego zwiedzania. Możecie to zrobić bezpłatnie, wcześniej jednak taki zamiar należy zgłosić do Urzędu Gminy Mszana Dolna, który opiekuje się tym przybytkiem sztuki. Osobą odpowiedzialną za udostępnianie Galerii do zwiedzania jest Monika Wojciaczyk. Zamiar odwiedzenia Hołdu Karpatom należy zgłosić telefonicznie: 881927180 lub 18/3310009 wew. 147.
Zapraszamy i zachęcamy!
Magda Polańska